A sobori evang. gyülekezet története

Fájlok
1947-gyarmathy.pdf   372.6 kB

Gyarmathy Dénes írása 1947-ből.

A sobori evang. gyülekezet története

A sobori evangélikus templom

A rendelkezésre álló iratokból megállapítható, hogy 1612-ben már anyagyülekezet volt. 1884. évtől napjainkig rendes jegyzőkönyv van vezetve. Régebbi iratok a háború folyamán elvesztek. 1883-ban a rábaszentandrási anyagyülekezet filiája. Lelkész Hajas Endre, tanítója pedig Matyák János. Matyák János 1884-ben elhalálozván, helyette Németh Jánost választották tanítóvá. 1888-ban Schranz József követte őt hivatalában. 1913-ban új iskola épül. Lelkészi hivatalt 1923-ban Gyarmathy Dénes veszi át a tanítóit pedig Patyi Sándor. Isten kegyelméből 1927-ben új templom épül.

A gyülekezet e szép fejlődése köszönhető a hívek áldozatkészségének és azon adományoknak, alapítványoknak, amelyeket nemeslelkű gyülekezeti tagok adtak illetve tettek a gyülekezet javára. Ezen alapítványok és adományok a következők:

Molnár Dávid és Takács Róza 1876-ban 136-öl kertet ajándékoztak a gyülekezetnek, amelyen templomunk áll.

Molnár István és neje, Erdélyi Zsuzsanna 1921-ben egy 100 kg-os haranggal ajándékozták meg gyülekezetünket. 1931-ben templomfenntartásra egy 1668 -öl, gyülekezetgondozásra pedig egy 1225 -öl szántóföldből álló alapítványt tettek.

Bősze István és neje Molnár Zsófia sírgondozási alapítvány címen 2631 -öl szántóingatlant, gyülekezetgondozási alapítvány címen 1195 -öl telket házzal, egyházfenntartási öröktőke címen 320 -öl közös erdő, 1224 -öl közös legelő és 6692 -öl szántóingatlant adományozott 1932-ben.

Özv. Molnár Mihályné sz. Kozma Zsófia ingatlan vásárlás céljából a gyülekezetnek végrendeletileg 150 P-t hagyott, melyből 1940-ben 127 -ölből álló öröktőke létesült.

A kitartó szorgalommal működő Nőegylet és Ifjúsági egyesület is sok sok szép adománnyal gazdagította a gyülekezetet. Ezeken kívül még számos adakozó neve díszíti a gyülekezet aranykönyvének lapjait.

Isten áldása nyugodjék e nemeslelkű adakozókon és adományokon. Szolgálják ezek mindörökké ama szent célt, amelyért tétettek.

Az elmúlt háborút hála érte az Istennek anyagilag nem olyan nagy veszteséggel vészelte át. Iskolánk, templomunk épségben van kisebb károktól eltekintve. Lélekszámban azonban érzékeny a veszteség. Legutóbbi Püspöklátogatáskor 1923-ban a lélekszám 271, most pedig 181.

Ennek ellenére a hívek hűen viselik a gyülekezetfenntartás nehéz terheit. Egyházi adó 90%-ban be van fizetve.

A gyülekezet jelenlegi hivatalnokai: Lelkész: Gyarmathy Dénes, tanító: Kardos Zoltán, Gondnokok: Varga Lajos és Varga Kálmán. Presbiterek: Kiss József, Varga Kálmán, Bénicz Sándor, Németh Sándor, Molnár Géza, Molnár Béla, Molnár Sándor, Varga Lajos, Molnár Ferenc, Dombi Sándor, Németh Ferenc.

A nőegylet és Ifjúsági egyesület ez évben az iskolatetőre teljes egészében új cserepet vásárolt. Így ha a jó Isten segít bennünket az idén új tető alá kerül iskolánk.

A mi Urunk Jézusunk áldása kísérje a gyülekezet további munkáját.

Sobor, 1947. május hó